آموزش بلاکچین

قرارداد هوشمند چیست | صفر تا صد اسمارت کانترکت

اجرای شرایط و مفاد گنجانده شده در قرارداد های عادی، نیازمند اعتماد بین طرفین و ضمانتی قدرتمند می باشد. قرارداد هوشمند ، ما را از این چالش ها و مشکلات رها ساخته و مزایای بسیاری برای پیشرفت پروژه های بلاکچین دارد.

در نوشته پیش رو به مفهوم قرارداد هوشمند ، نحوه عملکرد و مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

مفهموم قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند مجموعه از کدهای برنامه نویسی پیاده شده بر روی بلاکچین است که هدف آن اجرای دستوراتی از پیش تعیین شده به هنگام بروز مشکلات و حالات خاص در شبکه می باشد.

قراردادهای هوشمند یک نوآوری انقلابی در حوزه رمزنگاری و بلاکچین است که اجرای مفاد قرارداد بین طرفین را از ضمانت شخص سوم بی نیاز می‌کند.

به زبان دیگر این قرارداد ها مانند برنامه‌های کامپیوتری طراحی و کدنویسی شده و با توجه به الگوریتم‌های بلاکچین در بستر این شبکه اجرا می‌شوند.

قرارداد هوشمند در بلاکچین
قرارداد هوشمند چیست

تاریخچه قرار داد هوشمند

ایده اولیه قرارداد هوشمند در سال ۱۹۹۶ توسط یک متخصص حوزه رمز نگاری به نیک سزابو (Nick Szabo) مطرح شد.

سزابو پس از سال ها تحقیق و پژوهش بر روی این ایده ، نسخه‌های گوناگونی از آن را منتشر کرد.

اما این نسخه ها با توجه به نقص های زیادی که داشتند چندان مورد توجه قرار نگرفتند.

اما یک دهه بعد و در سال ۲۰۰۹ با مطرح شدن مفاهیمی به نام بلاکچین و بیت کوین، فضای مناسبی برای طرح و اجرای قرارداد هوشمند فراهم شد.

امروزه این قراردادها به معاملات تجاری و اقتصادی ورود کرده و مشاغل و حوزه های بسیاری را تحت تاثیر قرارداه است.

نحوه کارکرد قراردادهای هوشمند

چگونگی اجرای قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند یک مفهوم و ایده بوده و اجرا و پیاده سازی آن بر عهده شبکه بلاکچین است. بلاکچین با به اشتراک سازی مفاده این قراردادها بین همه نود های زیر مجموعه خود ، آنرا اجرا می کند.

اجرای قراردادهای هوشمند با آنالیز های بسیار پیچیده ای همراه است که شبکه این پیچیدگی ها را متحمل می شود. با ثبت قرارداد هوشمند روی بلاک چین ، این قرار داده بین همه نودهای شبکه به اشتراک گذاشته و همه یک نسخه از آن را خواهند داشت.

با اشتراک گذاری این قرار دادها بین همه اعضا ، اجرای آن تضمین خواهد شد و جلوگیری از اجرا و یا فسخ و تخطی  از مفاد آن غیر ممکن خواهد شد، مگر اینکه تمام نود ها اشتباه کنند که این اتفاق تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

فواید و مزایای قرارداد هوشمند

مزایا قرار داد هوشمند

قرار داد های هوشمند مزایا بسیار دارند که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره ای خواهیم داشت.

  • حذف واسطه‌ها و خودمختار بودن
  • قابل اعتماد بودن
  • امنیت بسیار بالا
  • آرامش خاطر از اجرای آن
  •  حذف هزینه ها  کمیسیون ها
  •  تنوع در اجرا
  •  کارآمد بودن
  • پاسخ به نیاز ها در آینده

معایب قرار داد هوشمند

از معایب قرارداد های هوشمند پیچیدگی اجرا و همچنین نیاز به راستی آزمایی اطلاعات وارده از سازمان ها و نهاد های متمرکز به این قرارداد ها است.

همچنین با پیشرفت شبکه و افزایش نود ها همانند بلاکچین مشکل بزرگ مقیاس پذیری کماکان پابرجاست و در مقیاس بزرگ اجرای قرادادها ممکن است با مشکل و چالش روبرو شود.

تفاوت دو نوع قرارداد هوشمند و عادی در تصویر نمایان است
تفاوت دو نوع قرارداد هوشمند و کلاسیک

تفاوت قرار داد هوشمند با قرارداد سنتی و عادی

قرار داد های هوشمند تفاوت های بسیاری از نظر پیاده سازی و اجرا با قرارداد های کلاسیک و عادی خواهند داشت. در قراردادهای سنتی و رایج عموماَ یک واسطه به نام دولت و سازمان های وابسته آن و یا یک شخص سوم برای تنظیم و اجرای قرارداد نیاز است.

این واسطه مبلغی را دریافت کرده و قرار داد را تضمین می کند. یکی از مشکلاتی که نیاز به قرار داد های هوشمند را ملموس می کند هزینه کمیسیون و میزان صداقت و پایبندی شخص واسطه و طرفین در اجرای مفاد قرار داد است.

برای نمونه اگر هر یک از طرفین معامله و یا واسطه انسانی زیر قولش بزند مشکلات بسیاری در احقاق حقوق طرفین رخ خواهد داد.

از طرفی قراردادهای هوشمند نیاز به واسطه نداشته و مانند تراکنش‌های در بستر بلاکچین به صورت غیر متمرکز و همتا به همتا میان طرفین معامله انجام می‌گیرد.

همچنین غیر قابل تغییر بودن مفاد و شرایط قرارداد پس از تنظیم و انتشار آن، عملاً امکان فسخ یک طرفه و تقلب را از بین خواهد برد.

هیئت تحریریه صرافی گیتی ارز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا